Ułatwienia dostępu

Zachowanie dziedzictwa lokalnego

realizowane w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” w zakresie poddziałania 19.2. „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wzgórza Dalkowskie to pas polodowcowych wzniesień, położony w południowo-zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim i lubuskim. Jest to obszar jednolity pod względem geograficznym, przyrodniczym i kulturowym, posiadający wysokie walory przyrodnicze.   Istnieje silna realizacji działań terenowych z uwagi na sukcesywnie wzrastającą popularność produktów lokalnych a także potrzeby obcowania z naturą i kulturą regionu związaną z rosnącą liczbą turystów na Wzgórzach Dalkowskich.

  • Coraz więcej osób odwiedza obszary wiejskie, w tym wytwórców z terenu Wzgórz Dalkowskich, którzy oferują szeroki wachlarz produktów lokalnych i regionalnych promujących region i nawiązujących do tradycji i zwyczajów obszaru.
  • Coraz więcej mieszkańców obszarów wiejskich chce mieć bezpośredni kontakt z przyrodą, znać swoje walory przyrodniczo – historyczne i korzystać z oferty miejsc, które te walory prezentują i są ogólnie dostępne.

Dzięki środkom z Programu PROW na lata 2014 – 2020 powstało MIEJSCE I ŚCIEŻKA DO EDUKACJI przyrodniczo – historyczno – regionalnej na obszarze Wzgórz Dalkowskich.

  1. Miejsce do edukacji przyrodniczo – regionalnej powstało w miejscowości Mycielin, w którym społeczność lokalna Wzgórz Dalkowskich ma możliwość obserwacji jak również doświadczenia jak uprawia się rośliny, następnie jak się je przetwarza oraz doświadczą hodowli zwierząt, ze wskazaniem poznania ras, zakresu pielęgnacji, żywienia.
  2. Ścieżka przyrodniczo – historyczna została utworzona w Rezerwacie Przyrody Dalkowskie Jary na terenie zabytkowego parku w Dalkowie i która stworzyła warunki dla społeczności lokalnej, aby doświadczyć natury w pełnym jej wymiarze i we wszystkich aspektach. Poprzez kontakt z naturą i bezpośrednie działania w terenie zostaną przybliżone prawidłowości rządzące naturą.

Dzięki realizacji operacji, ukierunkowanej na stworzenie miejsca i ścieżki do edukacji przyrodniczo – historyczno – regionalnej nastąpi przekaz informacji dla społeczności lokalnej Wzgórz Dalkowskich w zakresie dziedzictwa kulturowego, historycznego, przyrodniczego. Mieszkańcy Wzgórz Dalkowskich poszerzą wiedzę o przyrodniczych walorach własnej „małej ojczyzny”.

 


Grant nr 1

Realizowany przez Fundację na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi

Powstaje ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Arboretum różaneczników i azalii w zabytkowym parku w Dalkowie”. W okresie od marca 2019 r. do maja 2019 r zostało nasadzonych 150 sztuk różnych odmian i gatunków różaneczników i azalii na długości około 900 mb. Przy każdej odmianie rododendronów i azalii znajduje się tabliczka informacyjna zawierająca m.in. systematykę dendrologiczną oraz zdjęcie danego krzewu ozdobnego. Ścieżka jest ogólnodostępna, korzystają z niej zarówno turyści indywidualni, jak i grupy szkolne, przyjeżdżające do Dalkowa w ramach zajęć terenowej edukacji ekologicznej.


Grant nr 2

Realizowany przez Fundację „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich”

Edukacyjna zagroda w Mycielinie

Projekt polega na utworzeniu miejsca do edukacji przyrodniczej – Edukacyjnej Zagrody w Mycielinie. W Gospodarstwie Państwa Wandy i Czesława Towpik w Mycielinie, położonej w Gminie Niegosławice, zostało wydzielone miejsce, w którym będzie prowadzona jest edukacja praktyczna w terenie.

W gospodarstwie prowadzona jest produkcja tłoczenia oleju na zimno, w którym społeczność lokalna, ma możliwość doświadczyć, dotknąć, wypiec chleb, wyprodukować olej.

W miejscu edukacyjnym można:

  • uczestniczyć w warsztatach polowych,
  • brać udział w praktycznych warsztatach tłoczenia oleju na zimno z rzepaku, lnu, lnianki z degustacją,
  • doświadczać przyrody w terenie czy piec chleb metodą tradycyjną,
  • Poznać unikatowe rasy zwierząt