STOWARZYSZENIE WZGÓRZA DALKOWSKIE
Co oferujemy?
WARSZTATY:
- ceramiczne
- artystyczne
- rękodzielnicze
Więcej informacji znajdziesz pod adresem: lgd.wzgorzadalkowskie.pl
Zadzwoń do nas: 68 3888 431 lub 664 921 399.
Napisz: biuro@lgd.wzgorzadalkowskie.pl
Pracownia Edukacyjna na Wzgórzach Dalkowskich została stworzona z myślą o osobach, które chcą rozwijać się artystycznie. Czas spędzony w atmosferze tego miejsca owocuje powstawaniem pięknych: ceramicznych, malarskich i rękodzielniczych przedmiotów i jest prawdziwym relaksem. Wprowadzamy uczestnika zajęć od przedszkolaka do seniora w świat kreatywnych działań i wyrażania swoich emocji.
Ceramika jest jedną z najstarszych technik tworzenia obiektów i przedmiotów. Większość śladów, jakie pozostały po minionych kulturach, to właśnie przedmioty wykonane z gliny. Przetrwały one do czasów nam współczesnych i są swoistym zapisem informacji o sztuce, historii i życiu codziennym ludzi w dziejach naszej kultury.
Istotnym jest fakt, że do tworzenia ceramiki można wykorzystać wiele innych technik plastycznych – rytowanie, rzeźbienie, malowanie, stemplowanie, inkrustowanie, rysowanie.
Zajęcia ceramiczne realizują ponadto wiele zadań służących rozwijaniu sprawności manualnej, orientacji przestrzennej, koncentracji uwagi oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej. Odbywa się to poprzez: mieszanie, ugniatanie, uklepywanie mas, formowanie kulek, wałeczków, wałkowanie mas wałkiem, wykrawanie za pomocą foremek, czy różnych innych narzędzi, itp. Ponadto praca z gliną wycisza, uczy cierpliwości, umożliwia doskonalenie umiejętności koncentracji.
Uczestnicy zajęć będą mieli okazję tworzyć wyroby ceramiczne różnymi technikami
z zastosowaniem wielu sposobów zdobienia.
Wykonane prace stają się, własnością uczestników zajęć.
Oferta zajęć skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
- WARSZTATY – ZABAWY Z GLINĄ
Podczas zajęć dzieci rozwijają swoją kreatywność, tworząc własne przedmioty z gliny. Warsztaty dostosowane są do możliwości manualnych i potrzeb małego artysty. Punktem wyjścia zajęć jest opowiadanie tematyczne przez osobę prowadzącą, które może stać się inspiracją do wykonywania prac. Przedstawiamy dzieciom glinę i przybliżamy procesy powstawania wytworów z gliny. Podczas realizacji obecni mogą być rodzice. Ulepione prace malowane będą przez dzieci angobami. Po wypaleniu wracają do uczestników zajęć.
Czas trwania warsztatu : 1 h
Grupa docelowa: dzieci w wieku przedszkolnym
Liczba uczestników:
Min: 10
Max: 20
- WARSZTATY CERAMICZNE – OD POMYSŁU DO „DZIEŁA SZTUKI”
Na zajęciach uczestnicy poznają tradycyjne metody i techniki wytwarzania ceramiki. Poznają masy ceramiczne oraz uczą się lepić różnymi technikami (lepienie „z ręki”: wałeczki, kulki, plastry). Mają możliwość ulepienia przedmiotów wg własnych pomysłów (kubeczków, misek, ozdób świątecznych, zwierzątek itp.).
Prace wykonane podczas zajęć są szkliwione i wypalone, gotowe do odbioru w ustalonym terminie.
Czas trwania warsztatu : 2 spotkania x 1,5h
Grupa docelowa: młodzież
Liczba uczestników:
Min: 10
Max: 20
- WARSZTATY CERAMICZNE – SZTUKARNIA
Zapoznanie się z ogólnymi wiadomościami dotyczącymi procesu ceramicznego: lepienie-suszenie-szlifowanie-wypał-szkliwienie-wypał. W trakcie zajęć uczestnicy zdobędą wiedzę na temat różnych rodzajów gliny, metod pracy z gliną, wykorzystywanych narzędzi oraz technik zdobniczych. Rozwiną swoją wrażliwość i twórczą ekspresję, Nabędą umiejętność modelowania w glinie oraz zdobienia wykonanych prac (barwienie angobami i szkliwami).
Czas trwania warsztatu : 2 spotkania x 2h
Grupa docelowa: dorośli
Liczba uczestników:
Min: 10
Max: 20
- ANIOŁ – RZEŹBA Z TKANIN.
Podczas warsztatów uczestnicy poznają technikę tworzenia rzeźb metodą utwardzania tkanin. Poznają sposób konstruowania postaci, z wykorzystaniem gipsowych główek i różnego rodzaju materiałów. Uczestnicy wykonają jedną rzeźbę stojącą, w jednolitym kolorze o wymiarach ok. 40 cm, która stanie się po zajęciach ich własnością.
Czas trwania warsztatu : 1 spotkanie x 4h
Grupa docelowa: młodzież i dorośli
Liczba uczestników:
Min: 10
Max: 20
- WARSZTATY RĘKODZIELNICZE – WYPLATANIE TECHNIKĄ MAKRAMY
Podczas warsztatów uczestnicy wyplotą różne formy makramy np. torebkę, mandalę, drzewo życia poznając makramowe sploty, które po warsztacie będzie można wykorzystać przy tworzeniu innych, nowych form makramy. Uczestnicy otrzymają również instrukcję ze splotami, które będą wykorzystywane podczas pracy na warsztacie, aby móc w późniejszym czasie na spokojnie do nich wrócić.
Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i dla tych, którzy pragną odświeżyć sobie wiedzę i spędzić czas w twórczej atmosferze.
Czas trwania warsztatu : 1 spotkanie x 3h
Grupa docelowa: młodzież i dorośli
Liczba uczestników:
Min: 10
Max: 20
- WARSZTATY ARTYSTYCZNE – ART – EKO
Celem warsztatów jest przygotowanie dzieci, młodzieży i dorosłych do świadomego uczestnictwa w sztuce. Podczas warsztatów zostaną zaproponowane wybrane techniki prac z rysunku (przy sztalugach), malarstwa i kompozycji – projektowania. Zostaną wykorzystane różnorodne techniki: rysunek ołówkiem, węglem, kredką, malowanie akwarelami, temperami (z użyciem kolorowych papierów, gazet, fragmentów opakowań i materiałów) działania w przestrzeni, instalacje. Organizowane będą plenery i wystawy. Zapewniamy przyjazną, twórczą atmosferę i wszystkie materiały plastyczne oraz narzędzia.
Czas trwania warsztatu : 2h
Grupa docelowa: dzieci, młodzież i dorośli
Liczba uczestników:
Min: 10
Max: 20
- POURING – WYLEWANE OBRAZY
Podczas warsztatów uczestnicy poznają technikę pouringu, która polega na tworzeniu obrazów poprzez rozlewanie farb. Jest to tworzenie obrazów z wykorzystaniem farb akrylowych i innych dodatków. Będziemy mieszać, łączyć i rozlewać farby na podobrazia malarskie. Powstaną ciekawe, niepowtarzalne wzory. Pouring potrafi rozpalać pokaźny ogień entuzjazmu, odżywiać duszę i… nieźle wciąga! Ponadto jest dostępna każdemu, niezależnie od umiejętności, a takie rozwiązania arteterapeuci lubią najbardziej. Każdy uczestnik wykona pracę na podobraziu 30×40 cm.
Czas trwania warsztatu : 2h
Grupa docelowa: młodzież i dorośli
Liczba uczestników:
Min: 10
Max: 20