Konsultacje w sprawie KARTA OCENY – Wzgórza Dalkowskie

Konsultacje w sprawie KARTA OCENY

Konsultacje w sprawie KARTA OCENY zmiany  Kryteriów Wyboru Operacji dla celu szczegółowego 3

  1. Podejmowanie działalności gospodarczej
  2. Rozwijanie działalności gospodarczej

 Zachęcamy Państwa do zaopiniowania proponowanych zmian do lokalnych kryteriów wyboru Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia Wzgórza Dalkowskie NA OPERACJE REALIZOWANE PRZEZ PODMIOTY INNE NIŻ LGD w RAMACH PROW 2014-2020 w zakresie:

  • wsparcia i rozwoju istniejących przedsiębiorstw na obszarach wiejskich
  • zakładania działalności gospodarczej

Konsultacjom zostają poddane lokalne kryteria wyboru dla projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Obszarów Wiejskich w oparciu, o które Rada Decyzyjna LGD będzie dokonywała wyboru operacji.

Dla zapewnienia przejrzystości oceny pod kątem wyboru operacji, punktacja została uszczegółowiona, co sprawi, że ocena w zakresie zgodności operacji z LSR jak również kryteriami wyboru operacji dokonywana przez członków Rady Projektowej Stowarzyszenia Wzgórza Dalkowskie będzie efektywna i zapewniająca równe traktowanie Wnioskodawców.
Zmiany w procedurze pozwolą osiągnąć zaplanowane korzyści i zapewnić odpowiednie wsparcie Wnioskodawcom, których praca i realizacja działań przyczyni się do rozwoju obszarów wiejskich Wzgórz Dalkowskich.

W załączeniu znajdują się dokumenty dotyczące procedury naboru wniosków o przyznanie pomocy NA OPERACJE REALIZOWANE PRZEZ PODMIOTY INNE NIŻ LGD W RAMACH PROW na lata 2014-2020.

Zgodnie z procedurą zmiany Lokalnych Kryteriów Wyboru operacji, LGD informuje społeczność lokalną o przystąpieniu do procesu zmian Lokalnych Kryteriów Wyboru Operacji poprzez zamieszczenie na stronie internetowej informacji o rozpoczęciu procedury zamiany w/w Kryteriów proponując nowe.

Proponuje się zmiany:

 

1. DOPRECYZOWANIE OPISU KRYTERIUM NR 4

OBECNIE: KRYTERIUM NR 4 Czy operacja posiada innowacyjny charakter?

(Za innowacje uważa się najróżniejsze fakty, procesy i zjawiska o charakterze technicznym, organizacyjnym, społecznym lub psychologicznym, w szczególności nietypowe, niestandardowe wykorzystanie lub promocję lokalnych zasobów przyrodniczych, kulturowych, historycznych na obszarze objętym LSR)

Kryterium weryfikowane będzie na podstawie informacji zawartych we wniosku i biznesplanie.

PO ZMIANIE: KRYTERIUM 4. Czy operacja posiada innowacyjny charakter?

(Za innowacje uważa się najróżniejsze fakty, procesy i zjawiska o charakterze technicznym, organizacyjnym, społecznym lub psychologicznym, w szczególności nietypowe, niestandardowe wykorzystanie lub promocję lokalnych zasobów przyrodniczych, kulturowych, historycznych na obszarze objętym LSR )

Dodano zapis: Premiowane będą operacje:

1) wykorzystujące nowatorskie rozwiązania techniczne lub technologiczne,

2) wprowadzające na lokalny rynek LGD nowy lub znacząco ulepszony lub zmodyfikowany produkt lub usługę,

Kryterium weryfikowane będzie na podstawie informacji zawartych we wniosku i biznesplanie.

2. ZMIANĘ OPISU I PUNKTACJI KRYTERIUM NR 5

OBECNIE: KRYTERIUM NR 5 Czy Beneficjent zobowiązuje się do utworzenia i utrzymania miejsca pracy dla osób z grup defaworyzowanych określonych w LSR lub czy należy do grupy defaworyzowanej w przypadku podejmowania działalności gospodarczej?

GRUPY DEFAWORYZOWANE:

  • osoby bezrobotne, w tym długotrwale

Osoba bezrobotna – zarejestrowana w urzędzie pracy,

Osoba bezrobotna długotrwale – pozostająca w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat – zgodnie
z Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

  • osoby do 35 roku życia,
  • osoby powyżej 50 roku życia,
  • osoby niepełnosprawne – posiadające orzeczenie o niepełnosprawności

Kryterium weryfikowane będzie na podstawie złożonego przez Wnioskodawcę pisemnego zobowiązania do wniosku, w którym wskaże liczbę i rodzaj osób zatrudnionych z grup defaworyzowanych. W kryterium weryfikowana będzie osoba a nie etat.

Punktacja:

a) Utworzenie i utrzymanie miejsca pracy dla 1 osoby należącej do grupy defaworyzowanej – 1 pkt,

b) Utworzenie i utrzymanie miejsca pracy dla 2 osób należących do grup defaworyzowanych – 2 pkt,

c) Utworzenie i utrzymanie miejsca pracy dla powyżej 2 osób należących do grup defaworyzowanych – 3 pkt

PO ZMIANIE: KRYTERIUM NR 5

Zatrudnienie/ samozatrudnienie osób z grup defaworyzowanych określonych w LSR

GRUPY DEFAWORYZOWANE:

  • osoby bezrobotne, w tym długotrwale

Osoba bezrobotna – zarejestrowana w urzędzie pracy,

Osoba bezrobotna długotrwale – pozostająca w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat- zgodnie z Ustawą z dnia 20 kwietnia 200r.  o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.)

  • osoby do 35 roku życia,
  • osoby powyżej 50 roku życia,
  • osoby niepełnosprawne – posiadające orzeczenie o niepełnosprawności

Kryterium weryfikowane będzie na podstawie przedstawionych informacji we wniosku
o przyznanie pomocy oraz złożonego przez Wnioskodawcę  pisemnego zobowiązania do wniosku, w którym wskaże rodzaj osób z grup defaworyzowanych objętych operacją.

Punktacja:

PODEJMOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ:

a) Beneficjent jest osobą z grupy defaworyzowanej określonej w LSR (dotyczy samozatrudnienia) – 1 pkt,

ROZWÓJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ:

a) Beneficjent gwarantuje zatrudnienie osoby z grup defaworyzowanych określonych w LSR – 1 pkt,

b) Beneficjent nie przewiduje zatrudnienia osoby z grupy defaworyzowanej – 0 pkt

 

3.USUNIĘCIE KRYTERIUM NR 6 –  „Czy Beneficjent oprócz samozatrudnienia lub stworzenia 1 obligatoryjnego etatu, który wynika z przepisów rozporządzenia MRiRW z dnia 24 września 2015 r. zobowiązuje się do stworzenia dodatkowego etatu?”

 4. DOPRECYZOWANIE OPISU KRYTERIUM NR 7

 OBECNIE: KRYTERIUM NR 7 Czy realizacja planowanego przedsięwzięcia jest realna, a przedstawiony biznesplan jest rzetelny i możliwy do zrealizowania?

 Biznesplan jest wiarygodny i możliwy do zrealizowania. Oparty na obiektywnych danych. Przeprowadzono szczegółową analizę rynku, grup docelowych, konkurencji i ryzyk,
a przewidziane działania są spójne z wynikami tych analiz oraz zasobami, doświadczeniami, kwalifikacjami i możliwościami Wnioskodawcy.

Kryterium będzie weryfikowane na podstawie zapisów we wniosku o dofinansowanie
i zapisach w biznesplanie oraz przedstawionych załączników np. kosztorys, oferty itd.

 PO ZMIANIE : KRYTERIUM NR 7. Czy realizacja planowanego przedsięwzięcia jest realna,  a przedstawiony biznesplan jest rzetelny i możliwy do zrealizowania?

 Biznesplan jest wiarygodny i możliwy do zrealizowania. Oparty na obiektywnych danych. Przeprowadzono szczegółową analizę rynku, grup docelowych, konkurencji i ryzyk,
a przewidziane działania są spójne z wynikami tych analiz oraz zasobami, doświadczeniami, kwalifikacjami i możliwościami Wnioskodawcy.

Kryterium będzie weryfikowane na podstawie zapisów we wniosku o dofinansowanie
i zapisach w biznesplanie.

 

5.DODANIE KRYTERIUM NR 8 W BRZMIENIU:

Czy prawidłowo przedstawiono zestawienie przewidywanych wydatków niezbędnych
do realizacji operacji?

Czy w zestawieniu rzeczowo – finansowym przedstawiono uzasadnienie planowanych kosztów? Czy planowane koszty są zasadne w zakresie realizacji operacji? Czy wskazano parametry techniczne lub jakościowe towarów lub usług? Czy przedstawione koszty są zgodne z cenami rynkowymi i potwierdzone rozeznaniem rynku?

Kryterium będzie weryfikowane na podstawie zapisów we wniosku o dofinansowanie i zapisach w biznesplanie oraz przedstawionych załączników np. kosztorys, oferty itd.

Punktacja:

  1. a) Zestawienie przewidywanych wydatków niezbędnych do realizacji operacji jest jasno skonstruowane. Wszystkie zaproponowane koszty są zasadne, niezbędne
    i logicznie powiązane z planowaną operacją. Wszystkie wydatki są potwierdzone rozeznaniem cenowym – 4  
  2. b) Co najmniej połowa planowanych kosztów jest zasadnych i zgodnych
    z realizacją operacji. Nie wszystkie koszty poparte są rozeznaniem cenowym. – 2 pkt.
  3. c) Zestawienie przewidywanych wydatków niezbędnych do realizacji operacji skonstruowane jest nieczytelnie i na bardzo ogólnym poziomie. Brak przedstawienia poszczególnych kosztów operacji lub przedstawione koszty są nieadekwatne do realizowanej operacji. Brak potwierdzenia rozeznania rynku – 0 pkt.

Osoby fizyczne i prawne z terenu LGD (mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje społeczne i jednostki reprezentujące sektor publiczny) mają prawo do wniesienia uwag w terminie 7 dni od zamieszczenia informacji na stronie internetowej LGD.

Proszę o przesyłanie swoich uwag i propozycji na adres biura:

marta@wzgorzadalkowskie.pl do dnia 20 kwietnia 2022r. do godziny 15.00.

Zmienione kryteria będą obowiązywać po zakończonym procesie konsultacji ze społecznością lokalną i od dnia akceptacji Instytucji Wdrażającej.

[POBIERZ] Zał. 3 do regulaminu KWO dla celu 3